Vizuelno atraktivniji i jasnije profilisan, sa manjom turističkom i većom programskom ponudom, u Novom Sadu je održan 55. Međunarodni sajam turizma. Po podacima organizatora okupio je oko 240 izlagača i učesnika Hosted Buyer Programa iz Srbije, Mađarske, Bosne i Hercegovine, Crne Gore, Hrvatske, Slovenije, Albanije, Bugarske, Tunisa, Severne Makedonije, Grčke i Rusije. Zemlja partner ovogodišnjeg Sajma bila je Mađarska koja je veoma inspirativno promovisala svoje destinacije i atrakcije uz prepoznatljive ukuse i vina zemlje. Tradicionalni sajamski Veliki šampionski pehar pripao je Prezident Hotelima u Srbiji za uspešan i prepoznatljiv brend u hotelskoj industriji.
Turistička organizacija Vojvodine, sa objedinjenim nastupom svojih destinacija, Turistička organizacija Novog Sada, sa najavom Zime u Novom Sadu, banjski centri, Severna Makedonija, Crna Gora, BiH, a posebno Trebinje, iskustveno sigurni u dobru posećenost iz Vojvodine, i turističke agencije sa programima za predstojeću zimsku sezonu nastojali su da ispune očekivanja posetilaca kojima je Sajam i ove godine omogućio ulazak bez naplaćivanja ulaznica.
Sajam turizma je ove godine imao manju turističku ali zato znatno veću prateću ponudu. Akcija “Najbolje iz Vojvodine”, konferencije „Turizam naš nasušni” i „”Zeleni turizam“, priznanja “Turistička prizma”, projekat “Dan karijere u turizmu” , Gastro kup Srbije i “Vinska kuća Vojvodine“ pokazali su da Sajam turizma u Novom Sadu počinje da inspiriše na nove ideje i nove doživljaje. A to svakako i jeste cilj.
MAĐARSKA – ZEMLJA PARTNER
Ovogodišnja zemlja partner Sajma turizma u Novom Sadu (28.-30.11.2024.) bila je Mađarska, koja se na ovoj priredbi nastupila na nacionalnom štandu preko Mađarske agencije za promociju izvoza HEPA. Na samom početku predstavljanja konstatovano je da je “Saobraćajna povezanost Srbije i Mađarske izuzetna, da rečna krstarenja Dunavom doprinose razvoju turizma u regionu i da sve više turista iz Srbije odlazi u Mađarsku i obrnuto, o čemu govori i podatak da je za prvih devet meseci ove godine u Srbiju došlo više od 48.000 gostiju iz Mađarske”. Koliko je turizam u Mađarskoj važan objasnio je Zoltan Jožef Mađar, ambasador Mađarske u Srbiji, naglašavajući da “Turizam u ovoj zemlji čini 13% BDP-a, da je razvoju turizma doprinelo i to što je Vlada Mađarske otkupila aerodrom u Budimpešti čime je broj turista povećan za 16% a broj noćenja je dostigao 35 miliona”.
Mađarska se u Novom Sadu predstavila kao zemlja u kojoj može mnogo toga da se vidi, u kojoj kultura pokazuje veliku raznolikost, koja nema izlaz na more ali je zemlja voda, sa najvećim jezerom u centralnoj Evropi u regiji Balaton i ogromnim rekama koje se međusobno ukrštaju, čak se i Budimpešta deli na Budim sa jedne strane Dunava i Peštu sa druge, kao zemlja sa više od hiljadu termalnih izvora, kao što su oni u banji Harkanj, kao zemlja brojnih hotela, izuzetnih gradova poput Segedina i Pečuja i drugih destinacije. U promociji Mađarske važno mesto zauzimaju rukotvorine, gastronomija i vina sa peska.
VINSKO-GASTRONOMSKO – TURISTIČKA VIZIJA BALKANA
U okviru inicijative Otvoreni Balkan treći po redu sajam vina, hrane i turizma Vinska vizija Otvorenog Balkana održan je (22.-24.11.2024.) na Beogradskom sajmu pod pokroviteljstvom Vlada Republike Srbije, Severne Makedonije i Albanije. Okupio je 650 izlagača iz 38 zemalja. Po oceni učesnika ovaj sajam postao je mesto na kome se prepliću tradicija i inovacije, ekonomske veze i turistička promocija, Srbija i region se otvaraju ka novim tržištima.
Program Vinske vizije Otvorenog Balkana bio je veoma bogat i obuhvatio je 17 vinskih masterklasova i takmičenje Open Balkan Wine Trophy (dobitnici nagrada su na linku https://fair.openbalkan.com/winevision/day-2-and-the-wine-trophy-goes-to-open-balkan-wine-trophy-announces-winners-at-wvob24/ ). Uz vino išla je i rakija kao nezaobilazan segment balkanske autentičnosti, uz posebno podsećanje da je srpska šljivovica uvrštena na UNESKO listu kulturnog i istorijskog nasleđa (dobitnici nagrada su na linku https://fair.openbalkan.com/winevision/day-3-wine-vision-fair-announces-winners-of-the-prestigious-2024-rakija-trophy/). Gastronomija je bila zastupljena kroz masterklasove o balkanskoj, kineskoj, mediteranskoj kuhinji i drugim gastro temama, takmičenje mladih šefova i Food Vision by Open Balkan, gastronomski spektakl sa regionalnim kuvarima koji su predstavili tradicionalne ukuse i lokalnu gastronomiju Srbije, Severne Makedonije i Albanije.
MINISTARSTVO TURIZMA I OMLADINE
Sektor za turizam
☎ + 381 11 3122855
📧 turizam@mto.gov.rs
💻 www.mto.gov.rs
Sektor za turizam
☎ + 381 11 3122855
📧 turizam@mto.gov.rs
💻 www.mto.gov.rs
Informacije:
TURISTIČKA ORGANIZACIJA SRBIJE
☎ + 381 11 6557100
📧office@serbia.travel
💻 www.serbia.travel
TURISTIČKA ORGANIZACIJA SRBIJE
☎ + 381 11 6557100
📧office@serbia.travel
💻 www.serbia.travel
Posebno je bio značajan turizam te su Marija Labović, direktorka Turističke organizacije Srbije (TOS), sa koleginicama iz Albanije Zanom Celom i Severne Makedonije Biljanom Stefanoskom, promovisale na zajedničkom štandu turističku ponudu svojih zemalja i planirale zajedničke projekte. Budući da su Srbija i Albanija zvanično zemlje sa najvećom stopom rasta turizma u celoj Evropi (Srbija je u prvih devet meseci ove godine zabeležila više od 10 miliona noćenja i preko 3,3 miliona turista ) za vreme sajma potpisale su memorandum o razumevanju i saradnji. TOS je predstavio i novu brošuru “Vinska avantura kroz Srbiju”, koju dajemo u dodatku.
Podsećamo da poslednji svetski pokazatelji ukazuju na podatak da će globalni prihod od vinskog turizma do 2034.godine dostići 332,529,8 miliona dolara.
Podsećamo da poslednji svetski pokazatelji ukazuju na podatak da će globalni prihod od vinskog turizma do 2034.godine dostići 332,529,8 miliona dolara.
DOBRODOŠLICA KINESKIM TURISTIMA
Kako smo saznali kineskim turistima su u Srbiji najinteresantniji Beograd, Novi Sad i Zapadna Srbija tako da su gosti TOS-a nakon Beograda obišli i Zlatibor. Obaranje rekorda posete kineskih turista u Srbiji očekuje se uskoro budući da od januara 2025.godine Er Srbija počinje da leti i za Šangaj.
Informacije:
TURISTIČKA ORGANIZACIJA SRBIJE
☎ + 381 11 6557100
📧office@serbia.travel
💻 www.serbia.travel
TURISTIČKA ORGANIZACIJA SRBIJE
☎ + 381 11 6557100
📧office@serbia.travel
💻 www.serbia.travel
U organizaciji Turističke organizacije Srbije (TOS) i nacionalne avio kompanije Er Srbija u zemlji je boravila (16.-22.11.2024.) delegacija organizatora putovanja iz kineskog grada Guangdžoa, jednog od najvažnijih ekonomskih centara na jugu Kine, sa kojim je Srbija od 30. septembra ove godine povezana direktnim letovima, i odakle je već doputovalo 70 grupa turista. Kako građanima Kine nisu potrebne vize za dolazak u Srbiju zemlju je od početka godine posetilo 150.000 turista, što je 71% više nego u istom periodu prošle godine, saopštila je Marija Labović, direktorka TOS, na sastanku srpskih i kineskih turističkih predstavnika u prostorijama Kineskog kulturnog centra u Beogradu kome su prisustvovali i Vang Jun, direktor ovog centra, Tang Dašeng, savetnik za kulturu Ambasade Narodne republike Kine, i Uroš Kandić, Državni sekretar Ministrastva turizma Srbije. Tom prilikom Labovićeva je naglasila da “Kineski turisti vole da prate lokalitete koje su neke od njihovih poznatih ličnosti i influenseri posetili pre njih, jer žele da naprave slične fotografije”. U tom smislu TOS je organizovao i dolazak (20.-26.11.2024.) 16 vodećih kineskih influensera iz najveće kineske MCN agencije Vuiou Media, koji su posetili i međunarodni sajam vina, hrane i turizma „Vinska vizija Otvorenog Balkana“.
ZA NOVI KVALITET U TURIZMU
U organizaciji Novosadskog sajma turizma i Turističke prizme iz Novog Sada održana je (29.11.2024.) konferencija „Turizam naš nasušni“ čije su teme „Imamo li potrebne kadrove u turizmu i ugostiteljstvu i kako do njih“ i „Turističke organizacije/zajednice i njihova uloga u kreiranju i promociji turističkog proizvoda“ bile izuzetno aktuelne. Panelisti iz Srbije, Bosne i Hercegovine, Crne Gore i Hrvatske usmerili su se na mogućnosti za bolje obrazovanje kadrova u turizmu, povezivanje, kvalitetniju saradnju i razmenu znanja a sve u cilju osmišljavanja turističkih proizvoda.
Konferenciju „Turizam naš nasušni“ pratila je tradicionalna dodela priznanja TURISTIČKA PRIZMA, koje je redakcija časopisa Turistička prizma osmislila još 1997.godine pokrenuvši akciju Za novi kvalitet u turizmu. Đorđe Mihajlović, direktor i urednik “Turističke prizme” za Internet Serbia Travel News kaže ”Specifičnost ove akcije je da je vode turistički novinari iz zemalja Regiona Jugoistočne Evrope, kao dobri poznavaoci dešavanja na terenu. Novinari članovi žirija su jedini predlagači i donosioca odluka o nagrađenima budući da je ideja vodilja da se na poseban način doprinese podizanju nivoa turističkih usluga i podstakne inovativnost u turističkoj privredi“. Novinarski žiri je ove godine dodelio 12 Prizmi u 7 različitih kategorija.
Informacije:
Turistička prizma Ltd
☎ + 21 541936
📧 turisticka.prizma@gmail.com
💻 www.turistickaprizma.rs
Turistička prizma Ltd
☎ + 21 541936
📧 turisticka.prizma@gmail.com
💻 www.turistickaprizma.rs
– Destinacijska menadžment organizacija (DMO)
Grad Trebinje (BIH/Republika Srpska),
Grad Sveti Ivan Zelina (Hrvatska),
Grad Podgorica (Crna Gora)
– Manifestacije – Dani berbe groždja, Vršac (Srbija),
Riječki karneval, Rijeka (Hrvatska),
IFS The night of The Dragon (Slovenia)
– Resorti
Turističko naselje „Čardaci“, Vitez (BIH)
– Eko, etno i vinski turizam
Tilia Estate, Vipavska dolina (Slovenia),
Zdravkovac Country club, Jarmenovci (Srbija)
– Zdravstveni turizam
Hotel „Car Samuil“, Bansko (Severna Makedonija)
– Restorani i ostali ugostiteljski objekti
Koča na Svetom Jakobu (Slovenia)
– Prateće delatnosti i usluge u turizmu
„Muzej Žeravica“, Novo Miloševo (Srbija)
Grad Trebinje (BIH/Republika Srpska),
Grad Sveti Ivan Zelina (Hrvatska),
Grad Podgorica (Crna Gora)
– Manifestacije – Dani berbe groždja, Vršac (Srbija),
Riječki karneval, Rijeka (Hrvatska),
IFS The night of The Dragon (Slovenia)
– Resorti
Turističko naselje „Čardaci“, Vitez (BIH)
– Eko, etno i vinski turizam
Tilia Estate, Vipavska dolina (Slovenia),
Zdravkovac Country club, Jarmenovci (Srbija)
– Zdravstveni turizam
Hotel „Car Samuil“, Bansko (Severna Makedonija)
– Restorani i ostali ugostiteljski objekti
Koča na Svetom Jakobu (Slovenia)
– Prateće delatnosti i usluge u turizmu
„Muzej Žeravica“, Novo Miloševo (Srbija)
NAJBOLJE IZ VOJVODINE
Sajam turizma u Novom sadu (28.-30.11.2024.) dobrim delom je bio u znaku projekta „Najbolje iz Vojvodine“ tako da su gotovo svi turistički brendovi ovog dela zemlje svoje promocije imali na paviljonu Pokrajinskog sekretarijata za privredu i turizam. Turistička organizacija Vojvodine (TOV), koja je na sajmu objedinila nastup Subotice, Bača, Kikinde, Bele Crkve, Vršca, Kovina, Šida, Bečeja, Apatina, Pančeva, Pećinaca, Sremske Mitrovice, Kovačice, etno kompleksa Deliblatska čarda, manifestacija „Tour de Fruška“ i drugih destinacija i organizacija, učestvuje i u odabiru nosilaca znaka “Najbolje iz Vojvodine” u kategoriji manifestacije i usluge koje su važan pokretač turističkog prometa i koje, da bi zadovoljile kriterijume “Moraju da se u kontinuitetu održavaju najmanje dve godine i da se po svojim karakteristikama, načinu realizacije, korišćenju resursa, originalnosti, ciljevima, kao i prema rezultatima u oblastima delovanja jasno razlikuju od drugih programa ili manifestacija iste sadržine”. Budući da manifestacija u Vojvodini ima preko 1.000, i da ih godišnje poseti preko pola miliona turista, Nenad Ivanišević, Pokrajinski sekretar za privredu, posmatrajući ih kao “Snažan podstrek turizmu” najavljuje podršku za neke od njih od preko 50 miliona dinara.
Osim nastavka učešća u projektu “Najbolje iz Vojvodine” Jasmina Beljan Iskrin, direktoraka TOV, za narednu godinu ima još planova “U Vojvodini su najtraženije banje i one beleže najviše gostiju, imaju najveću potražnju. Izuzetno su interesantni i vinski turizam i posete vinarijama. Ono na čemu mi naročito insistiramo jeste obilazak kulturno-istorijskih znamenitosti. Destinacije Sremski Karlovci, Novi Sad i Fruška gora beleže najviše gostiju. U narednom periodu pojačaćemo na terenu saradnju sa turističkim organizacijama gradova i opštine Vojvodine u cilju proširenja i obogaćivanja turističke ponude”.
Informacije:
TURISTIČKA ORGANIZACIJA VOJVODINE
☎ + 21 452910
📧 office@vojvodina.travel
💻www.vojvodina.travel POKRAJINSKI SEKRETARIJAT ZA PRIVREDU I TURIZAM
☎ + 381 21 487 4610
📧 office.privreda@vojvodina.gov.rs
💻 www.spriv.vojvodina.gov.rs
TURISTIČKA ORGANIZACIJA VOJVODINE
☎ + 21 452910
📧 office@vojvodina.travel
💻www.vojvodina.travel POKRAJINSKI SEKRETARIJAT ZA PRIVREDU I TURIZAM
☎ + 381 21 487 4610
📧 office.privreda@vojvodina.gov.rs
💻 www.spriv.vojvodina.gov.rs
Nakon što je obnovljen Ugovor o razmeni skijanja sa Ski centrom Mavrovo iz Severne Makedonije, tako da vlasnici sezonskih ski karata u Srbiji imaju tri uzastopna dana besplatnog skijanja na stazama ovog ski centra dok je vlasnicima sezonskih karata Mavrova omogućeno besplatno skijanje na Kopaoniku, Staroj planini i Torniku na Zlatiboru, Dejan Ćika, direktor Skijališta Srbije, i Đuro Milošević, direktor Skijališta Crne Gore, potpisali su Ugovor o poslovnoj saradnji prema kome vlasnici sezonskih ski karata u Srbiji imaju mogućnost besplatnog korišćenja tri uzastopna dana ski staza u skijalištima Kolašin 1600, Savin kuk i Vučije, kao što i vlasnici sezonskih ski karata iz ovih skijališta mogu da uživaju u skijanju na stazama u Srbiji. Iz Skijališta Srbije saopštavaju da “Ovaj sporazum stavlja akcenat na unapređenje iskustva svih ljubitelja zimskih sportova i omogućava im da istraže nove staze i destinacije”. Takođe saznajemo i da je Kopaonik u potpunosti spreman za zimsku sezonu, pripremljeno je 120 uređaja za veštačko osnežavanje a problema sa vodom nema jer je na 1900 metara nadmorske visine, na Malom Karamanu, napravljeno veštačko jezero sa 120.000 kubika vode.
Podsećamo da popust na karte kupljene putem web šopa do 8.decembra iznosi 10%, a od 9. decembra 2024.godine pa do kraja sezone u 2025.godini je 5%. Karte se mogu besplatno zameniti i za druge termine u odnosu na one za koje su nabavaljene.
ISTN u dodatku daje Cenovnik za zimsku sezonu 2024/2025.
ISTN u dodatku daje Cenovnik za zimsku sezonu 2024/2025.
Informacije:
JP „Skijališta Srbije“
☎ +381 11 3117901
📧. direkcija@skijalistasrbije.rs
💻. www.skijalistasrbije.rs
JP „Skijališta Srbije“
☎ +381 11 3117901
📧. direkcija@skijalistasrbije.rs
💻. www.skijalistasrbije.rs
ZLATNA PLANINA
Zapažen nastup na sajmu turizma u Novom Sadu (28.-30.11.2024.) imala je Turistička organizacija Zlatibora (TOZ) najpre najavom zimske turističke sezone, potom predstavljanjem na radionici pod nazivom „Novosadska vina i zlatiborske poslastice“, na kojoj su u funkciji stvaranja posebnog gastronomskog doživljaja spajanja ukusa različitih srpskih regiona posetioci imali priliku da probaju tradicionalne specijalitete i sireve iz zlatiborske mlekare „Naša Zlatka“, a zatim i učešćem na panelu “Turističke organizacije/zajednice i njihova uloga u kreiranju i promociji turističkog proizvoda”, na kome je istaknut značaj saradnje između lokalnih i regionalnih turističkih organizacija u kreiranju jedinstvenih i prepoznatljivih turističkih proizvoda.
Od novosti sa Zlatibora posebno ističemo Zlatibor City Card, inovativnu turističku karticu koja gostima omogućava da istraže sve što ova planina nudi. Kartica obuhvata četiri paketa prilagođena različitim interesovanjima i potrebama posetilaca i pruža pristup glavnim atrakcijama Zlatibora, po nižim cenama u odnosu na one koje bi platili da kupuju pojedinačne ulaznice. Zlatibor City Card je dostupna za online kupovinu, aktivira se prvim ulaskom na neki od lokaliteta koji su njome obuhvaćeni i može se iskoristiti u roku od 10 dana od prve aktivacije.
Informacije:
TURISTIČKA ORGANIZACIJA ZLATIBOR
☎ +381 841646
📧 zlatibor@zlatibor.org.rs
💻 www.zlatibor.org.rs
TURISTIČKA ORGANIZACIJA ZLATIBOR
☎ +381 841646
📧 zlatibor@zlatibor.org.rs
💻 www.zlatibor.org.rs
UMREŽAVANJE TURISTIČKIH SELA SVETA
Svetska turistička organizacija (UN Tourism) proglasila je (14.11.2024.) najbolja turistička sela za 2024.godinu. U ovom četvrtom izdanju od preko 260 prijava, najvećeg broja do sada, iz više od 60 zemalja članica UN turizma priznanje je dobilo 55 sela iz svih regiona. Još 20 sela je izabrano da se pridruže Programu nadogradnje (Spisak sela nalazi se na linku https://www.unwto.org/news/un-tourism-announces-best-tourism-villages-2024-55-rural-communities-shaping-the-future-of-sustainable-travel). Proglašavajući najbolje Zurab Pololikašvili, generalni sekretar UN za turizam, ističe “Inicijativa Najbolja turistička sela prepoznaje izuzetna dostignuća ovih sela, podstiče njihov ekonomski rast, promoviše lokalnu tradiciju i poboljšava kvalitet života stanovnika”.
Inicijativa UN za najbolja turistička sela pokrenuta je 2021. godine kako bi se unapredila uloga turizma u ruralnim oblastima, očuvanje pejzaža, kulturne raznolikosti, lokalnih vrednosti i kulinarskih tradicija. Mreža najboljih turističkih sela raste svake godine tako da do sada 254 umrežena sela su najveća zajednica ruralnih destinacija na svetu.
Podsećamo da je 2021.godine, kada je izbor za najbolja sela sveta pokrenut kao pilot projekat, MOKRA GORA svrstana u kategoriju Najboljih sela dok je GOSTILJE ušlo u Program nadogradnje. Ove godine iz Srbije su se takmičila sela Lipovac (Topola), Tršić, (Loznica), Višnjićevo (Šid) i Ždrelo (Petrovac na Mlavi).
Inicijativa UN za najbolja turistička sela pokrenuta je 2021. godine kako bi se unapredila uloga turizma u ruralnim oblastima, očuvanje pejzaža, kulturne raznolikosti, lokalnih vrednosti i kulinarskih tradicija. Mreža najboljih turističkih sela raste svake godine tako da do sada 254 umrežena sela su najveća zajednica ruralnih destinacija na svetu.
Podsećamo da je 2021.godine, kada je izbor za najbolja sela sveta pokrenut kao pilot projekat, MOKRA GORA svrstana u kategoriju Najboljih sela dok je GOSTILJE ušlo u Program nadogradnje. Ove godine iz Srbije su se takmičila sela Lipovac (Topola), Tršić, (Loznica), Višnjićevo (Šid) i Ždrelo (Petrovac na Mlavi).
JEDAN REGION,
JEDNO TRŽIŠTE, JEDAN SKI PASS
U okviru projekta „Jedan region, jedno tržište, jedan ski pass“, koji podrazumeva regionalnu saradnju i razvoj kroz povezivanje planina Balkana jednim zajedničkim ski passom, Olimpijski centar Jahorina potpisao je ugovor o saradnji sa Udruženjem slovenačkih skijališta. Prema ovom ugovoru sezonski ski pass sa Jahorine važiće tri dana u svim ski centrima Slovenije, dok će slovenački sezonski ski pass omogućavati trodnevno skijanje na Jahorini. Pored skijališta u Sloveniji Jahorina već sarađuje sa rumunskim skijalištem „Sinaia“, skijalištem „Mavrovo“ u Severnoj Makedoniji i skijalištima u Crnoj Gori. Povodom potpisivanja ugovora sa Slovenijom Dejan Ljevnaić, direktor Olimpijskog centra Jahorina, kaže “Cilj je da se ski pass sa Jahorine koristi u svim skijalištima od Slovenije do Severne Makedonije. Time se unapređuje turistička ponuda celog Balkana. Skijaši kroz ovu inicijativu imaju priliku da im zimski odmor bude dinamičniji a ski centri zajednički smanjuju troškove promocije i povećavaju konkurentnost”.
Informacije:
OLIMPIJSKI CENTAR JAHORINA
☎.+ 387 57 270 090
📧 direkcija@oc-jahorina.com
💻 www.oc-jahorina.com
OLIMPIJSKI CENTAR JAHORINA
☎.+ 387 57 270 090
📧 direkcija@oc-jahorina.com
💻 www.oc-jahorina.com