UDRUŽENJE BANJA SRBIJE, sa svojim članicama: Gornja Trepča, Bukovička, Vranjska, Vrnjačka i Gamzigradska Banja, Ivanjica, banje Vrdnik, Kanjiža, Koviljača, Lukovska, Mataruška, Niška, Prolom, Ribarska, Rusanda, Selters, Sijarinska, Stari Slankamen i Sokobanja, kao i Zlatibor-Čigota, proslavilo je (14.10.2020., Beogradski sajam) 50 godina od osnivanja. U prisustvu predstavnika resornih ministarstava Turizma i Zdravlja, Turističke organizacije Srbije (TOS), udruženja HORES i YUTA, brojnih institucija sa kojima sarađuje i medija, dr sci. med. Dejan Stanojević, direktor SB Merkur u Vrnjačkoj Banji, i predsednik Udruženja od 2009.godine do danas, predstavio je dvojezičnu monografiju „Prvih 50 godina“, u kojoj je kroz sećanja, svedočenja i aktuelne podatke ispričana priča o nastanku Udruženja i njegovom poluvekovnom trajanju. Predstavljajući Monografiju Stanojević kaže “Čitajući ovu knjigu uviđam da nijedno breme nije zaobišlo Udruženje i da su slični operativni problemi prisutni sve vreme našeg postojanja. Promenili smo dva državna uređenja i četiri države, ali nismo promenili sedište Udruženja, niti iskrenu želju da uvek budemo na usluzi i korist članovima”, a Vladan Vešković, sekretar Udruženja, ističe “U ovoj publikaciji na kojoj se dugo radilo sakupljen je sav materijal vezan za osnivanje Udruženja, njegove početke, rast i razvoj, planove, viziju, htenja, za ono što je ostvareno i za ono što nije. Knjiga odiše istorijom, tradicijom, entuzijazmom, ambicijom, ponosom i ljubavlju”.
Monografiju „Prvih 50 godina“ u prvom delu čine sećanja funkcionera/veterana i spoljnih saradnika Udruženja, u drugom delu su prikazane aktivnosti na domaćem i međunarodnom planu vezane za promociju banja, u čemu je učestvovao i Internet Serbia Travel News, Berzu banja, aktivnosti na sajmovima turizma, iniciranje priče o jedinstvenim banjama u Evropi – banjama Balkana, a treći deo objašnjava razvoj banja Srbije kroz vekove kao i srpske balneologije, grane medicine koja ispituje blagotvorni uticaj prirodnog lekovitog faktora na ljudski organizam.
Šetnja kroz istoriju UDRUŽENJE BANJA osavremenjena je podacima koje je iznela Marija Labovic, direktorka TOS-a, koji pokazuju da se u ovo krizno vreme po turizam banjska turistička mesta u Srbiji drže prosečno bolje od ostaslih destinacija, a mnogo bolje od inače turistički najposećenijih Beograda i Novog Sada. Dok je cela Srbija u periodu januar/avgust registrovala 50,9% od broja turista u istom prošlogodišnjem periodu, taj procenat je u banjskim mestima 76,5%. Broj noćenja u Srbiji je 62,3% od prošlogodišnjeg, a u banjskim mestima 75,7%. Vrnjačka Banja je i ovoj situaciji ostala lider banjskog turizma, a Banja Vrdnik jedina je čak povećala broj gostiju za 15,4%. U odabranim turističkim mestima u Srbiji turisti su prosečno ostajali 3,2 dana, a u banjskim 4 dana, koliko i u planinskim.
Informacije:
UDRUŽENJA BANJA SRBIJE
☎ +381 36 611110, +381 65 2020120
📧 udruzenjebanja@gmail.com
💻 www.ubas.org.rs
UDRUŽENJA BANJA SRBIJE
☎ +381 36 611110, +381 65 2020120
📧 udruzenjebanja@gmail.com
💻 www.ubas.org.rs