Istanbul

SA KOFEROM KROZ SVET
GRAD KOJI UZIMA NAJBOLJE I OD EVROPE I OD AZIJE
Obilazeći Istanbul, jednu od najposećenijih svetskih turističkih destinacija, ekipa Internet Serbia Travel News-a upoznala je ovaj grad koji spajajući Istok i Zapad uzima najbolje i od Evrope i od Azije.
Smešten na Bosforskom moreuzu između Crnog i Mramornog mora Istanbul je megalopolis sa više od 20 miliona stanovnika, 30 nacija, i preko 10 miliona turista godišnje. Ovaj najnaseljeniji grad Turske, privredno, kulturno i istorijsko središte zemlje, poznat kroz vekove kao Vizantion, Konstantinopolj i Carigrad, ima impresivnu istoriju, izuzetno povoljan geografski položaj i neverovatnu mešavinu kultura i religija. Tokom svoje istorije bio je carska prestonica za 16 država, u koje spadaju i Rimsko, Latinsko i Osmansko carstvo. Pre nego što je pretvoren u islamsku tvrđavu bio je polazna tačka širenja hrišćanstva, imao je strateški položaj na Putu svile, železnička mreža ka Evropi i Bliskom istoku, jedina pomorska veza između Crnog i Sredozemnog mora.
U Istanbulu, izuzetno čistom gradu sa neslućenim saobraćajnim gužvama, sve vri od života koji se odvija od Taksim skvera do svih delova grada, između izuzetnih znamenitosti i turističkih atrakcija. Samo istorijsko središte je dobrim delom na UNESCO listi svetske kulturne baštine – od Aja Sofije, ostataka Hipodroma, zidina Konstantinopolja, Plave, Sulejmanove, Nove i Džamije Rustem Paše, Topkapi i Dolmabahče palate, Vaseljenske patrijaršije, Arheološkog, antičkog Orijenta i Muzeja islamske umetnosti. Šarm i prepoznatljivost gradu daju Most Galata, koji razdvaja istorijski i moderni deo grada, egzotični Veliki bazar, jedan od najstarijih i najvećih na svetu, i Pijaca začina, poznata i kao Egipatski bazar. Krstarenje Bosforom je obavezni način upoznavanja grada koji se savršeno sagledava sa vrha Galata kule.
Šoping, kome ni mi nismo odoleli, neizostavni je deo boravka u Istanbulu. Uobičajeno cenkanje daje punu draž kupovini. Sa skoro pola miliona posetilaca dnevno Kapali čaršija je jedno od najposećenijih i najpopularnijih mesta ne samo u Turskoj već i u svetu. Ovde se još sećaju 2011. godine kada je proglašena za najposećeniju turističku atrakciju na planeti. U preko 60 pokrivenih ulica (svaka nosi ime po trgovcima određene robe), osmišljenih u obliku lavirinta na 47.600 m2, smešteno je preko 4.000 prodavnica. Turisti imaju male šanse da odavde izađu praznih ruku.
Istanbul je pravi gastronomski dragulj. Ne zna se šta je ukusnije – od đevreka i pidea, preko  iskender kebaba, balik ekmeka, đuveča i punjenih krompira, do slatkiša poput maštovitih baklava, pišmanija, kunefa, ratluka, alvi, tulumbi, čokoladnih kolača i sitnih poslastica. Sve uz  tursku kafu i čaj, neretko dobijenih besplatno uz obrok. Ovde se naša priča o Istanbulu ne završava. Ovo je grad u koji ponovo treba doći.
ŠTA VIDETI
AJA SOFIJA
Najveća hrišćanska crkva u nekadašnjem Vizantijskom carstvu, sedište Vaseljenskog patrijarha. 1453. godine Mehmed II Osvajač pretvorio ju je u džamiju. Osnivač moderne Turske Mustafa Kemal Ataturk 1934. godine odobrava joj status muzeja, a predsednik Redžep Taip Erdogan 2020. godine poništava ovu odluku i Aja Sofija ponovo postaje aktivna džamija. Otvorena i za turiste.
OSTACI HIPODROMA
Za vreme Vizantijskog carstva bio je središte društvenog života u koji je moglo da stane 40.000 ljudi. Na tom mestu je danas Egipatski obelisk koji slavi pobedu Grka nad Persijancima. Car Konstantin doneo ga je iz Apolonovog hrama u Delfima.
PALATA DOLMABAHČE
Otomanski sultan Abdulmedžid I sagradio je 1853.godine palatu po ugledu na evropske kraljevske palate i u nju premestio svoj dvor iz Topkapija. Ova raskošna palata, koja ima 285 soba, 44 hale, 68 toaleta i 6 turskih kupatila, koštala je 35 tona zlata (oko 1,5 milijardu današnjih  dolara). U njoj je živelo 6 osmanskih sultana. Mustafa Kemal Ataturk je palatu koristio kao predsedničku rezidenciju i u njoj umro 1938. godine. o
PLOVIDBA BOSFOROM
Obilazak Istanbula nepotpun je bez krstarenja Bosforom. Plovi se pored Dolmabahče palate i Ortokaj džamije, ispod Bosforskog mosta koji je spojio Evropu i Aziju, pored Rumeli tvrđave, i onda nazad uz azijsku stranu koja je načičkana stotinama šarenih kuća. Statistika kaže da preko 20% stanovnika Istanbula svakodnevno prelazi Bosfor, a moreuzom dnevno proplovi preko 200 velikih brodova i nekoliko hiljada manjih.
PLAVA DŽAMIJA
Sultan Ahmedova džamija nadimak je dobila po ručno obojenim plavim pločicama koje prekrivaju unutrašnjost njene kupole. Sagrađena početkom 17. veka jedina je džamija u Istanbulu koja ima 6 minareta.
TOPKAPI PALATA
Od vremena Mehmeda Osvajača skoro 4 veka bila je glavna rezidencija osmanskih sultana. Iz ovog “srca” osmanskog carstva vođeni su svi državni poslovi. U ovoj raskošnoj palati, ukrašenoj velikim količinama zlata, u 300 soba bio je raspoređen i sultanov harem.
CISTERNA BAZILIKA
Najpoznatija antička podzemna cisterna koju je u u 6. veku sagradio vizantijski car Justinijan. Ova podzemna prostorija, koja može da drži 80,000 kubnih metara vode, prepoznatljiva je po  336 potpornih stubova visine 9 metara i dve meduzine glave, od kojih jedna stoji naglavačke, koje služe kao baza stubovima.
Informacije:
Internet Serbia Travel News
☎ + 381 11 2434204, +381 63 8383955
📧 office@istnews.com
💻
www.istnews.com
WYSIWYG Web Builder